O Spółce

Wytwarzamy zieloną energię z wody i wiatru.
Nasze elektrownie położone są w województwach: dolnośląskim, opolskim, małopolskim, pomorskim i zachodniopomorskim.
Poznaj nas i naszą działalność.

Elektrownie wodne

34 elektrownie wodne
85 turbozespołów

Elektrownie wiatrowe

4 farmy wiatrowe 
100 turbin wiatrowych

Misja

TAURON Ekoenergia produkuje energię ze źródeł odnawialnych, wykorzystując najlepsze praktyki i wieloletnie doświadczenie, przez co wspiera rozwój Grupy TAURON.

Kilka słów o nas

Geneza spółki TAURON Ekoenergia sięga Zakładu Energetycznego Jelenia Góra, a dokładniej jednej z jego wczesnych części: Rejonu Elektrowni Wodnych.
W styczniu 2004 roku elektrownie te -13 obiektów - wydzielono z majątku zakładu energetycznego i stworzono odrębną spółkę pod nazwą Jeleniogórskie Elektrownie Wodne. Nieco ponad półtora roku później (w październiku 2005 roku) majątek Spółki powiększył się o kolejnych 15 elektrowni.

Były to obiekty należące wcześniej do Zakładów Energetycznych w Wałbrzychu, Wrocławiu i Opolu. Zmian dokonywano w ramach Rządowego Programu dla Elektroenergetyki, który z kolei powstał w odpowiedzi na dyrektywy unijne regulujące zasady funkcjonowania rynku energii elektrycznej. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że podejmowane działania miały zapewnić skonsolidowanie podmiotów zajmujących się energią elektryczną, jednak przy jednoczesnym zachowaniu zasady rozdzielenia wytwórców energii elektrycznej, od jej dystrybutorów i sprzedawców. W efekcie konsolidacji w sektorze energetycznym, południowo-zachodnia część Polski została objęta działaniem Grupy TAURON Polska Energia S.A.

Ciekawostki historyczne

Kiedy wybudowano pierwszą wodną elektrownię w Polsce?

Jakich materiałów używano dawniej?

Poznaj te i inne ciekawostki dotyczące elektrowni wodnych oraz wiatrowych.

Źródła naszej zielonej energii

 • Do końca września 2010 r. majątek elektrowni wodnych znajdował się w dwóch spółkach Grupy TAURON.

  Zgodnie ze strategią korporacyjną Grupy TAURON Polska Energia od 1 października skonsolidowano obszar OZE. Do jeleniogórskiej spółki przyłączono kolejnych 6 elektrowni wodnych z terenu Małopolski, a siedziba skonsolidowanej Spółki pod nazwą TAURON Ekoenergia pozostała w Jeleniej Górze.

  Obecnie TAURON Ekoenergia jest jedną z największych Spółek w Grupie TAURON i jednocześnie jedyną zajmującą się produkcją energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii.

 • Obecnie TAURON Ekoenergia spółka z o.o. eksploatuje 34 elektrownie wodne, w których pracuje 85 turbozespołów, są to:

  Elektrownie Wodne Jelenia Góra (17 elektrowni)

  Elektrownie Wodne Opole (6 elektrowni)

  Elektrownie Wodne Wrocław (5 elektrowni)

  Elektrownie Wodne Kraków (6 elektrowni) 

  Z czego 11 to elektrownie zbiornikowe a 23 przepływowe. Obiekty te położone są na ziemi dolnośląskiej, opolskiej i małopolskiej na rzekach: Bóbr, Bystrzyca, Kamienna, Kwisa, Nysa Kłodzka, Odra, Mała Panew, Wisła, Dunajec oraz potoki Bystry i Olczyski.

 • Aktualnie spółka TAURON Ekoenergia posiada cztery farmy wiatrowe, o łącznej mocy 200,750 MW:

  Farma wiatrowa Lipniki

  Farma wiatrowa Zagórze

  Farma wiatrowa Wicko

  Farma wiatrowa Marszewo